سیستم  PBX چیست؟

سیستم های (PBX) اتصالات تلفنی قابل اعتماد و با کیفیتی را ارائه می دهند که کسب و کارها برای فعالیت وارتباطات به آن نیاز دارند. که تلفنچی خدمات به سزایی را  در این رابطه ارائه داده است

 • سه نوع سیستم PBX وجود دارد: آنالوگ، دیجیتال و مرکز تلفن ابری.
 • تلفن ابری در سال های اخیر به محبوب ترین نوع تبدیل شده است و انعطاف پذیری تقریباً نامحدودی را ارائه می دهد.
 • این مقاله برای صاحبان مشاغلی است که علاقه مند به نصب یک سیستم تلفن PBXتجاری هستند  و  مایل به استفاده از خدمات بهینه تلفن ابری تلفنچی هستند که طیف گسترده ای از ویژگی های تماس، همکاری و تلفن همراه را به کارمندان ارائه می دهد.

(PBX)  یک سیستم تلفنی درجه یک تجاری است. این نوع سیستم‌ها  با قابلیت‌های مورد نیاز کسب‌وکارها ارائه می‌شوند، مانند توانایی ارائه داخلی ها  برای کارمندان، و متصدیان خودکاری را ارائه می‌دهند که به تماس‌ها پاسخ می‌دهند و به افراد یا بخش‌های مناسب هدایت می‌کنند. یک PBX از کانال‌های ارتباطی مختلفی مانند پروتکل صدا از طریق اینترنت (VoIP) و شبکه دیجیتال خدمات یکپارچه (ISDN) استفاده می‌کند.

یک سیستم تلفن تجاری به دلیل ارائه خدمات  تلفنی با خدمات تلفن همراه یا مسکونی متفاوت است. چنین سیستم‌هایی ویژگی‌هایی مانند کنفرانس تماس، شماره‌گیری داخلی، تنظیمات ساعات کاری و  مسیریابی تماس‌های در وقت آفلاین کاری، صف‌های انتظار مشتری و پخش موسیقی را ارائه می‌دهند.

سیستم PBX  چگونه کار می کند؟

یک سیستم PBX     با استفاده از یک تابلو کنترل می شود که اتصالات بین تلفن ها را برای تسهیل تماس پردازش می کند. این سیستم به کسب‌وکار شما اجازه می‌دهد چندین خط تلفن را ارائه دهد که به یک شبکه تلفن سوئیچ‌شونده عمومی یا شبکه VoIP متصل می‌شوند، به این ترتیب تماس‌ها برقرار و دریافت می‌شوند.

سیستم های PBX   همچنین ویژگی های متعددی را که سیستم های تلفن تجاری دارند کنترل می کنند. علاوه بر امکان برقراری ارتباط با تماس‌گیرندگان خارجی، یک سیستم PBX     به خطوط تلفن کسب‌وکار شما اجازه می‌دهد تا به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

انواع سیستم های سانترال

سه نوع اصلی از سیستم های PBX   وجود دارد: تلفن ابری ،  میزبانی در محل و ترانک SIP.

 • تلفن ابری: PBX  ابری ، تلفن تجاری شما در فضای ابری مستقر می شود. راه اندازی یک سیستم تلفن ابری PBX     فقط نیاز به ثبت نام در سرویس و خرید خط تلفن های اینترنتی دارد. راه‌اندازی به‌جای چند هفته، چند دقیقه طول می‌کشد، و میزبانی ابری به شما امکان می‌دهد به راحتی برخی ویژگی‌های اضافی را اضافه یا غیرفعال کنید. به علاوه، از آنجایی که شما مدیر حساب هستید، کنترل کامل بر تلفن های تجاری خود دارید.
 • سیستم مستقر در  محل:  هزینه اولیه یک سیستم داخلی می تواند شامل هزینه های تعمیر و نگهداری گاه به گاه برای فعال نگه داشتن شبکه شما باشد و مستلزم حضور متخصصان فناوری اطلاعات آموزش دیده هستید
 • ترانک SIP سانترال: ترانک SIP به شما این امکان را می دهد که یک PBX     تلفن ثابت موجود را به یک سیستم تلفن مبتنی بر ابر تبدیل کنید، هزینه ها را کاهش داده و ویژگی های موجود را گسترش دهید. اینها شامل ابزارهایی مانند برنامه های تلفن نرم افزاری و تجزیه و تحلیل گزارش است.

ویژگی های سانترال میزبان

ویژگی های تلفن ابری PBX     چیزی است که سیستم های تلفن تجاری را از برنامه های تلفن همراه یا تلفن های خانگی متمایز می کند. در اینجا برخی از ویژگی های ارزشمندتر آورده شده است.

 • پیام  صوتی در سیستم pbx  سرویس پیام صوتی هم به صورت تک نفر و هم به صورت انبوه برای گروه خاصی مثلا ایرانسلیها یا همراه اول یا شماره های مخاطبانتان ارسال میشود
 • منشی گویا: یک منشی خودکار به تماس گیرندگان این امکان را می دهد که شماره خاصی را فشار دهند تا تماس آنها به شخص یا بخش مناسب هدایت شود. به عنوان مثال، متصدی ممکن است بگوید، «برای فروش 1 را فشار دهید» یا «برای پشتیبانی مشتری، 2 را فشار دهید».
 • موسیقی در حالت تعلیق: به جای اینکه مشتریان در حالت انتظار در سکوت منتظر بمانند، سیستم‌های PBX     امکان پخش موسیقی نانتظار  را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهند. برخی از سیستم ها موسیقی از پیش انتخاب شده یا موسیقی سفارشی انتخاب شده توسط کسب و کار را پخش می کنند.
 • حضور: این ویژگی به کارمندان امکان می دهد بررسی کنند که آیا همکارانشان در دسترس هستند یا در حال تماس هستند.
 • گزارش های تماس: این گزارش ها داده های تماس شرکت شما را تجزیه می کند. آنها شامل اطلاعاتی در مورد استفاده از تلفن کسب و کار شما هستند که می تواند با  جزئیات بیشتر ارائه شود.
 • مدیریت آنلاین: این ویژگی به شما اجازه می دهد تا سیستم تلفن را از طریق یک درگاه آنلاین مدیریت کنید. مدیران می توانند کاربران را اضافه کنند، شماره تلفن ها را تنظیم کنند، گزارش تماس ها را بررسی کنند، گروه های تماس ایجاد کنند و صورت های ماهانه را ببینند. کارکنان برای بررسی صندوق صوتی خود، مشاهده فهرست راهنمای شرکت و ایجاد مسیرهای ارسال تماس، وارد پورتال می شوند.
 • انتقال تماس: این به تلفن دفتر شما امکان می‌دهد در صورت عدم پاسخگویی، تماس‌ها را به شماره دیگری فوروارد کند.
 • ضبط تماس: این گزینه به کاربران این امکان را می دهد که تماس های خود را برای پخش در زمان بعدی ضبط کنند.
 • صف‌های تماس: می‌توانید تماس‌هایی را که به‌طور همزمان وارد می‌شوند، با قرار دادن آن‌ها در یک صف مدیریت کنید تا زمانی که شخصی برای صحبت با آنها در دسترس باشد.
 • شماره گیری داخلی: تماس گیرندگان می توانند داخلی کارمندان را برای رسیدن به خط مستقیم خود وصل کنند.
 • گروه‌های حلقه: این به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا کارمندان با نقش‌های مشابه را در یک گروه قرار دهند، که زمانی مفید است که مشتریان سعی می‌کنند با شخصی در یک بخش خاص ارتباط برقرار کنند. به عنوان مثال، اگر به تماس‌گیرندگان اجازه دهید دو را برای فروش فشار دهند، تماس به کارمندان آن گروه ارسال می‌شود.
 • صندوق صوتی: در ساعات آفلاین کاری میتوانید از این ویزگی استفاده کنید
 • انتقال تماس: این گزینه به کارمندان اجازه می دهد تا تماس ها را به همکاران خود انتقال دهند.
 • تنطیم ساعت کاری:ویزگی منحصر به فرد که میتوانید ساعات کاری برای کسب و کار خود برای هر کارمند یا هر بخش تنظیم کنید
مطالب مرتبط:  تماس‌ های Wangiri چیست؟ آیا می تواند در مرکز تلفن ابری مشکل ساز شود؟|تلفنچی

 تلفن PBXدر مقابل PABX

نکته کلیدی: در گذشته، یک سیستم به یک اپراتور زنده نیاز داشت تا بین کاربران و تماس‌گیرندگان ارتباط برقرار کند. این دیگر صدق نمی کند، زیرا سیستم ها در حال حاضر سیستم های اتوماتیک خصوصی هستند. PBX     به طور خودکار برای برقراری اتصال برنامه ریزی می شود.

سانترال آنالوگ

سیستم های سانترال سانترال آنالوگ سنتی که اغلب به آنها “سیستم های تلفن ثابت” گفته می شود، به طور فزاینده ای نادر هستند. آنها از طریق یک سرویس تلفن قدیمی ساده (POTS) به شبکه تلفن عمومی سوئیچ شده (PSTN) متصل می شوند. این به سیستم اجازه می دهد تا تماس های صوتی و فکس را از طریق سیم کشی مسی متصل کند. اگر یک سیستم سانترال آنالوگ دارید و می خواهید آن را به کانال های دیجیتال مانند VoIP متصل کنید، باید از یک آداپتور استفاده کنید.

نکات کلیدی: یک سیستم سانترال آنالوگ از شبکه تلفن عمومی سوئیچ شده برای کمک به ارتباط کاربران استفاده می کند.

سانترال دیجیتال

پرکاربردترین نوع سیستم تلفن تجاری، سیستم دیجیتال یا IP PBX     است که ارتباطات صوتی و تصویری را از طریق اینترنت ارسال می کند.

شما می توانید  ip      سنتی یا یک IP PBX     مبتنی بر محل را انتخاب کنید، که یک سیستم سانترال VoIP است که به طور فیزیکی در دفتر قرار می گیرد و تلفن ها را از طریق شبکه محلی دفتر شما متصل می کند، اغلب از شبکه وب مشابه رایانه های اداری شما استفاده می کند. به طور معمول، راه اندازی ارزان تر است، اما کیفیت تماس های شما به سرعت اینترنت شما بستگی دارد.

مطالب مرتبط:  تنظیم ساعت کاری در مرکز تلفن ابری تلفنچی

.یک سانترال داخلی مستلزم هزینه‌های سرمایه‌ای بزرگ برای سخت‌افزار و سایر تجهیزات و هزینه‌های نگهداری و به‌روزرسانی مداوم است. انتظار می رود حدود 6500 دلار از قبل برای هزینه های سخت افزار، تلفن، راه اندازی و مجوز، به علاوه هزینه های خدمات ماهانه هزینه کنید.

سیستم‌های IP PBX     گزینه‌ای مقرون به صرفه هستند زیرا هزینه‌های تجهیزات شما را کاهش می‌دهند. آنها صدای با کیفیت بالا، نوبت تماس و قوانین ساعت کاری را ارائه می دهند و می توانند با برنامه های کاربردی دیگر مانند نرم افزار CRM برتر ادغام شوند .

 تلفن ابری چیست؟

سیستم تلفن ابری که به عنوان سانترال میزبان یا مجازی نیز شناخته می‌شود، یک سیستم تلفن مبتنی بر IP است که توسط اینترنت و به طور کامل از طریق اینترنت قابل دسترسی است. یک سیستم میزبان همه ویژگی‌ها، برنامه‌ها و خدمات تلفن ابری یا PBX     را ارائه می‌دهد و نرم‌افزار را به جای روی سرور در فضای ابری نگهداری می‌کند. 

نکته کلیدی: تلفن ابری یک سیستم تلفنی است که توسط اینترنت پشتیبانی می شود. نرم افزار آن در سروری در دفتر شما ذخیره نمی شود، بلکه در فضای ابری ذخیره می شود. این نرم افزار تعدادی ابزار و ویژگی های ارزشمند از جمله منشی تلفن گویا خودکار، کنفرانس های ویدئویی و تلفن ها نرم افزاری را ارائه می دهد.

مزایای سیستم  مرکز تلفن ابری یا PBX     میزبانی شده

اینها برخی از مزایای مرکز تلفن ابری است.

 • صورت‌حساب یکپارچه: با Cloud PBX    ،  تلفن ابری ،سیستم تلفن، برنامه‌ها، ویژگی‌ها و خدمات تلفن شما با هم، همراه با تعمیر و نگهداری خودکار و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار، صورت‌حساب میشوند و قابل پرداخت  هستند.
 • انعطاف پذیری جغرافیایی:  سیستم های تلفن ابری Cloud PBX     به طور قابل توجهی انعطاف پذیرتر از سیستم های تلفن سنتی هستند، و به صورت  پیشرفته ارائه می شوند – به عنوان مثال، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سیستم تلفن سنتی در صورت وقوع حادثه ، مانند خرابی شبکه یا طوفان – و انعطاف پذیری جغرافیایی که به کارمندان اجازه می دهد از هر کجا و در هر زمان تماس برقرار کنند. این امکان  ،کار از راه دور را  آسان و  برای هر کسی در شرکت شما فراهم می کند.
 • سازگاری با بودجه: سیستم‌های تلفن میزبان ابری نیز نسبت به سیستم‌های سانترال داخلی مقرون به صرفه‌تر هستند، زیرا مانند سیستم‌های سانترال دیجیتال، به تجهیزات یا به‌روزرسانی و نگهداری مداوم نیاز ندارند. انتظار می رود هزینه تلفن یک بار برای سیستم سانترال ابری خرج کنید.
 • مقیاس پذیری: سیستم های تلفن ابری Cloud PBX     به راحتی مقیاس پذیر هستند و عموماً تعداد نامحدودی کاربر را پشتیبانی می کنند. افزودن کاربران آنی است. راه اندازی و نگهداری معمولاً سریع است وهیچ  خرابی ندارد.
 • سفارشی سازی:  سیستم های تلفن ابری Cloud PBX     شما را قادر می سازند تا به دلخواه ویژگی ها را اضافه و کم کنید. در برخی موارد، اگر API دارید، می‌توانید سیستم‌های Cloud   تلفن ابری PBX     را نیز سفارشی کنید تا با دیگر پلتفرم‌های خود ادغام شوند.
 • پیاده سازی سریع: از آنجایی که نیازی به راه اندازی شبکه تلفن در محل ندارید، می توانید سیستم تلفن ابری یا PBX     میزبان خود را در عرض چند دقیقه پیاده سازی کنید. از سوی دیگر، سیستم های موجود در محل ممکن است هفته ها طول بکشد تا درست شوند.
 • پشتیبانی کم‌هزینه:  مانند اکثر سرویس‌های مبتنی بر ابر، سیستم‌های تلفن ابری یا PBX     میزبانی شده با تیم‌های متخصص همراه هستند که هر زمان که مشکلی داشتید می‌توانید با آنها تماس بگیرید. اگر می خواهید یک سیستم در محل نصب کنید، باید هر بار که با مشکلات فنی مواجه شدید با کارشناسان تماس بگیرید. این زمان زیادی است که در انتظار خدماتی است که باید همیشه در دسترس باشد.
مطالب مرتبط:  Call Forwarding چیست و چه قابلیت ‌هایی در مرکز تلفن ابری دارد؟|تلفنچی

معایب سیستم PBX     میزبانی  در محل

سیستم های سانترال میزبان دارای اشکالاتی هستند.

 • نیازهای تجهیزات:  سیستم‌های سانترال میزبانی شده به تجهیزاتی برای راه‌اندازی نیاز دارند، اگر قبلاً قطعات لازم را ندارید. به عنوان مثال، شما نیاز به خرید تلفن های IP دارید که معمولاً به یک پورت اترنت و یک روتر بزرگ نیاز دارند.
 • نیازهای اتصال به اینترنت: از آنجایی که سیستم های سانترال میزبان مبتنی بر وب هستند، برای برقراری ارتباط روان باید یک اتصال اینترنتی قوی داشته باشید. اگر ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما غیرقابل اعتماد باشد، احتمالاً تجربه ناامید کننده ای خواهید داشت. مطمئن شوید که ISP شما قوی و قابل اعتماد است و می تواند نیازهای ارتباطی شما را قبل از تعهد به PBX     پشتیبانی کند.
 • نگرانی‌های امنیتی: از آنجایی که روی اینترنت میزبانی می‌شود، سیستم PBX     شما می‌تواند بیشتر از سیستم‌های مبتنی بر سرور در معرض نقض‌های امنیتی باشد. وقت بگذارید و از ارائه دهندگان PBX     میزبانی شده در مورد اقدامات امنیتی آنها و نحوه محافظت از سیستم سؤال کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها هم امنیت فیزیکی و هم امنیت شبکه، امنیت نقطه پایانی SIP، نظارت و تشخیص تقلب عوارض، و یک سیستم نظارت اختصاصی که به شما در مورد هر گونه فعالیت مشکوک هشدار می دهد، داشته باشند.

نکته: اگر سیستم PBX     میزبانی شده  و در محل دارید، مطمئن شوید که اتصال اینترنت شما پایدار است تا ارتباطات واضح و شفاف باشد. اگر اقدامات احتیاطی مناسب انجام نشود، سیستم‌های میزبان نیز در برابر نقض‌های امنیتی آسیب‌پذیر هستند.

قبل از خرید سیستم pbx در محل چه سوالاتی را باید بپرسید؟

سیستم های سانترال میزبانی شده جدیدترین شرکت کننده در بازار تلفن هستند و دارای ویژگی های جذاب برای مشاغل کوچک هستند. با این حال، یک تلفن ابری ممکن است برای شما مناسب نباشد.

سوالاتی که باید قبل از تعهد به سانترال میزبان از خود بپرسید

 • چه تجهیزاتی از قبل دارم (به عنوان مثال، تلفن، سرور، پورت اترنت، یا سیم)؟
 • چه تجهیزاتی برای خرید نیاز دارم؟
 • در حال حاضر چقدر برای خدمات تلفنی خود پرداخت می کنم؟
 • آیا می توانم با تغییر به سانترال میزبان در هزینه صرفه جویی کنم؟ چقدر؟
 • ISP من چقدر قوی است؟ آیا می تواند از سیستم تلفنPBX     میزبان پشتیبانی کند؟
 • چه ویژگی هایی نیاز دارم؟ به چه ویژگی هایی نیاز ندارم؟

سوالاتی که باید از ارائه دهنده در رابطه با تلفن ابری بپرسید

 • چه نوع پشتیبانی ارائه می کنید (به عنوان مثال، 24/7، چت وب یا تلفن، پشتیبانی راه اندازی)؟
 • آیا می توانم شماره تلفن فعلی خود را حفظ کنم؟
 • هزینه های راه اندازی چیست؟
 • آیا هزینه اضافی ماهیانه وجود دارد؟
 • اگر تجهیزات تلفن قدیمی داشته باشم، آیا می توان آن را یکپارچه کرد؟ چگونه؟